Tipogrāfijas izmantošana

Otrdiena, 13 Septembris 2011
Tipogrāfijas izmantošana

Teksts un dizains ir gandrīz sinonīmi, tādēļ nav nekāds pārsteigums cik liela ir tā nozīme web dizainā. Domājot par tipogrāfiju, jāņem vērā dažādi jautājumi. Neatkarīgi no tā, kā izmantota tipogrāfija – iespiesta, televīzijā vai internetā – dizaineriem jāpielāgojas katram no šiem mēdijiem.
Tipogrāfijas optimizācija nozīmē lasīšanas, pieejamības, izmantošanas un vispārējā grafiskā līdzsvara optimizāciju. Teksta bloku organizācija un to kombinācija ar attēliem – vai tad tas nav tas, ar ko nodarbojas grafiskie dizaineri, lietošanas speciālisti un informācijas arhitekti?

.Net e-žurnālā izmantoti Helvetica un Arial fonti, lai piešķirtu lapai vieglumu un plūdumu.
Šodien tīkla tipogrāfija ir tehniski daudz vienkāršāka. Dizainera skatījumā, tās projektēšana datorlietotājiem rada īpašus izaicinājumus. Burtu māksla ir ļoti smalks jautājums, jo ar to saistīti tādi aspekti, kā internetam piemēroti fonti, aizvietošanas tehnikas, iegultie fonti un CSS3 sasniegumi. Mēs aplūkosim tikai tipogrāfijas pamatus, jo tā ir ļoti plaša tēma. Ja vēlies uzzināt ko vairāk, ielūkojies resursu sarakstā.

Internetam piemēroti fonti

Pastāv vairāki fonti, kas tiek uzskatīti par drošiem lietošanai internetā. Šie internetam piemērotie fonti ir pazīstami daudziem un dažādiem pārlūkiem un operētājsistēmām, tie būtu, piemēram, Georgia, Times New Roman, Arial, Verdana un Impact. Šobrīd dizaineriem pieejami vairāk kā 20 internetam piemēroti fonti. Fonti tiek atveidoti atšķirīgi, atkarībā no pārlūka un operētājsistēmas. Ir iespējams aplūkot piemērus, kā fonti atveidojas , kas palīdzēs izvēlēties tavas lapas apmeklētājiem vispiemērotāko.
Pat ņemot vērā šos ierobežojumus, tu joprojām vari atrast dažādus veidus, kā radošu izpausties, veidojot mājas lapu. To, kādus fontus vēlies izmantot dažādās lapas daļās, vari precizēt, izmantojot fontu izlases. Tas palīdzēs tev iekļaut izvēlēto fontu nosaukumus, lai noteiktu, kā tiks attēlots teksts. Ir iespējams izmantot iepriekš atlasītos fontus, kas darbojas kopā ar ierastākajām lietojumprogrammām un kas ļauj lietotājiem iegūt plašāku tipogrāfisko pieredzi. Ir pieejamas trīs lieliskas mājas lapas: Better CSS Font Stacks, AwayBack, un Guide to Font Stacks, kas parādīs kā izmantot šīs izlases optimālam rezultātam.
Noklusētās fontu izlases:

  • Arial, Helvetica, sans-serif
  • Courier New, Courier, monospace
  • Times New Roman, Times, serif
  • Georgia, Times New Roman, Times, serif
  • Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif
  • Geneva, Arial, Helvetica, sans-serif

I love typography izmanto fontu izlasi, kas ietver Lucida Grande, Geneva, Helvetica un sans-serif (kas izmantots dažos virsrakstos un vietnes informācijas sniegšanai ).

Aizvietošanas tehnikas

Populārs veids, kā atveido fontus mājas lapā, pat ja apmeklētāja datoram tie nav pieejami, ir ietvert tos attēlā. Parasti tas tiek paveikts ar Revised Image Replacement palīdzību, kur teksti joprojām saglabājas HTML formā, pat ja tie aizvietoti ar attēlu. tas tiek darīts tādēļ, lai padarītu mājas lapu pieejamu visiem ekrāna lasītājiem un tikai tekstam piemērotiem tīkla pārlūkiem. Tāpat iespējams saglabāt SEO pozitīvos aspektus ar H1 birkas palīdzību un ietaupīt laiku uzrakstot atzīmes un tad pārveidojot tās, nevis ievietojot objektus jau izveidotā dizainā. Vēl viena pieeja attēlu aizvietošanai ir Scalable Inman Flash Replacement (sIFR) izmantošana, kur teksts tiek aizvietots ar flash failu, kas satur fontu, kura lietotājam varētu nebūt. Šī metode ir mazāk pieejama ekrāna lasītājiem un tikai tekstam paredzētiem tīkla pārlūkiem. Šī metode izmantojama jebkuram teksta tipam, tā savietojama ar dažādiem pārlūkiem un tā neizraisīs SEO problēmas, jo oriģinālais XHTML dokuments saglabājas bez izmaiņām. Uzzini vairāk par sIFR 2.0 un tā efektīvu izmantošanu.

Iegultie fonti

Iegultie fonti ir aizvietošanas tehniku alternatīva. Fontu failus iespējams ievietot mājas lapā un uzturēt tos tīklā tā, lai pat gadījumos, kad lietotājs nav instalējis noteikto fontu, teksti joprojām būtu apskatāmi kā tu to esi iecerējis. Tādi pārlūki kā Safari 3.1+, Opera 10+, Firefox 3.5+, Chrome 3+, Netscape 4+ and Internet Explorer 4+ atbalsta šo metodi . Iegultie fonti, protams,rada savus izaicinājumus, it īpaši Internet Explorer gadījumā, jo šī tipa pārlūks izmanto patentētu failu formātu Embedded Open Type (EOT). EOT radīšana nav sarežģīta, taču ir nepieciešami daži papildus soļi. Fontus iespējams iegult ar @font-face rule palīdzību; piemērs zemāk.

CSS3 sasniegumi

Tehnoloģiju attīstības ātrums arvien palielinās, internets tika iepazīstināts ar CSS3, kas piedāvāja jaunas iespējas, piemēram, uzlabotu ēnu veidošanu, fontu iegulšanu un stila piešķiršanas tehnikas. Lai gan tie vēl nav savietojami ar visu tīkla lietotāju iespējām, šie elementi var tikt izmantoti jaunākajos pārlūkos un tie pielāgojas vecākajām versijām. @font-face rule tiek uzskatīts par vēl efektīvāku sadarbībā ar CSS3. Daudzi tīkla projektētāji sāka eksperimentēt ar jauniem fontiem tiklīdz šī iespēja kļuva plašāk pieejama. Fontu izmantošanai grafikas vietā ir savas priekšrocības, jo fontu saturs un izmērs ir dinamisks, bet grafikas darbojas vienīgi nelielā izmētā un, ja tās tiek lietotas par daudz, palēninās lapas ielāde.

Simurai izmanto teksta ēnas un izpludināšanu, lai radītu lielisku ieslīpu efektu ar CSS3 palīdzību.